В
Унгария – памет за комунистическия
терор в България
Станимир
ВАСИЛЕВ
В. Лечител,
2 октомври 2014г.
На
13 септември в Чьомьор, до Будапеща, се
проведе конференция под наслов
“Националсоциализъм –
комунизъм: Двойни стандарти в Обединена
Европа“. Конференцията
се организира от Фондация “Глория
Виктис”.
Мемориалът "Глория Виктис" (Слава на жертвите!) в Чьомьор - Будапеща, посветен на 100-те милиона убити от комунистическите режими в света. |
В първата част на конференцията
лектори бяха Лъчезар Тошев от България,
инициатор за приемането на Резолюция
1481/2006 г. на ПАСЕ за Международно осъждане
на престъпленията на тоталитарните
комунистически режими, Гьоран Линдблад
от Швеция, Президент на Платформата за
европейска памет и съвест към ЕС,
докладчик на ПАСЕ за приемане на Резолюция
1481/2006 г., и Ярослава Хартияни, Президент
на Европейския Конгрес на украинците.
Във втората част на конференцията
участваха почетният професор, историкът
Тибор Цинер, доц. Атила Хорват, специалист
по история на правото, евродепутатът
Ласло Тьокеш (ЕНП), избран от листата на
партия ФИДЕС, и др. Конференцията беше
уважена от дипломати на Румъния, Албания,
Словакия и др.
Лъчезар Тошев, Шандор Матиаш - Председател на Фондация "Глория виктис" и Гьоран Линдблад |
Лекцията на Лъчезар Тошев беше посветена на паметта за комунистическия терор в България, започнал преди 70 години. Лекторът описа накратко престъпленията на комунистическия режим в няколко точки, сред които червеният терор веднага след 9 септември 1944 г., политическата разправа от т.нар. Народен съд, ударът, нанесен на Българската православна църква, католическата църква и евангелистките деноминации, унищожението на горянското движение, разгромът на легалната опозиция и опозиционния печат, конфискацията на частната собственост, политическите чистки във всички сфери на обществения живот, тоталният контрол над населението, опитите за присъединяване на България към СССР, неосъществени поради отхвърлянето на предложенията през 1963 и 1973 г. от Съветския съюз, политическите убийства зад граница и в страната, инвазията в Чехословакия през 1968 г., износът на капитали и обсебването им от частни лица, свързани с комунистическата партия, т.нар. възродителен процес и др.
Лекцията беше посветена на комунистическия режим в България, тъй като тематично предхождаше официалната церемония по откриване на паметна плоча в рамките на мемориала “Глория Виктис” в Чьомьор, посветен на 100-те милиона убити от комунистическите режими и първата международна резолюция, осъждаща тези престъпления, приета от Парламентарната Асамблея на Съвета на Европа – Резолюция 1481/2006.
Лъчезар Тошев открива паметната плоча посветна на 70-години от началото на комунистическия терор в България. |
На мемориалната плоча, поставена от Фондация “Глория Виктис”, на български и унгарски език е написано:
“Памет за комунистическия терор, започнал преди 70 години в България и продължил няколко десетилетия”
По време на церемонията бяха изпълнени химните на Унгария и България. След откриването на мемориалната плоча пред нея бяха положени венци от Българското посолство в Будапеща, евродепутата Ласло Тьокеш, Европейската платформа за памет и съвест към ЕС, управляващата партия ФИДЕС, Реформистката конгрешанска църква в Чьомьор, Културния център на украинското малцинство в Унгария, Фондация “Глория Виктис”, Демократичното общество в Чьомьор, скаутската организация и др.
Лъчезар Тошев благодари за трогателния жест на унгарската фондация и унгарското общество и посочи, че в София на 23 август, на подобно възпоменание пред Мемориала на жертвите на комунизма в България, присъстващите са почели паметта на жертвите на тоталитарните режими и в другите страни, сред които и жертвите на Унгарската революция от 1956 г.
Тогава в своето слово той е заявил пред присъстващите, че така както ние почитаме жертвите, дадени от другите народи, така и те почитат нашите.
С тази церемония в Унгария това е станало факт и пример за другите! Така, според него, гражданите на Европа се обединяват около общи ценности, обща история и общо осъждане на извършените от тези тоталитарни режими тежки престъпления! След откриването на мемориалната българска плоча Лъчезар Тошев поднесе венци на мемориала на загиналите милиони хора в Украйна по време на Гладомора от 1932-1933 г. (принудителното лишаване от храна и оставяне да умрат от глад на над 7 милиона украински селяни, сред които и 100 000 украински българи, много руснаци, казахстанци и други националности, неприемащи насилствена колективизация на земята).
Поднасяне на венец пред паметния знак за жертвите на Гладомора в Украйна 1932-1933г. при който от принудителен глад са загинали над 7 милиона души. |
Той поднесе венци и пред
мемориалната плоча на убитите над 20 000
пленени полски офицери в Катинската
гора по нареждане на Сталин, както и на
жертвите на комунистическия режим в
Албания по времето на Енвер Ходжа.
Амбицията на фондацията, изградила
мемориала “Глория Виктис”, е всички
народи, пострадали от комунистическия
режим, да имат свой мемориален знак в
този възпоменателен комплекс.
При
изграждането му в периода 2006-2008 г.
спонсори за това станаха Принцът на
Лихтенщайн, Групата на ЕНП в ПАСЕ, ПГ на
ОДС в българското 40-то Народно събрание,
Президентът на Тайван и др.
Гравирани откъси от текста на Резолюция 1481/2006 на ПАСЕ върху мемориала "Глориа Виктис" и надпис на дарителите. |