1. ПРОЕКТ НА ПАРЛАМЕНТАРНАТА ГРУПА НА ГЕРБ - СДС
(Кликнете върху изображенията за увеличаване)
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ОСМО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Проект!
РЕШЕНИЕ
за
Обявяване на Големия глад – Гладомор в Украйна през 1932-1933г. за геноцид
Народното събрание,
на основание чл. 86.ал.1 от Конституцията на Република България,
- Като взема предвид, че Гладоморът в Украйна и съседните й райони, представляващ принудителен глад до смърт, извършен през 1932-1933 г. по решение на тогавашното ръководство на Съветския съюз, е осъден остро и недвусмислено от ЮНЕСКО на 1 ноември 2007г.; Парламентарната Асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа с Резолюция от 2008г.; Европейския парламент с Резолюция от 2008г. и Парламентарната Асамблея на Съвета на Европа с Резолюция от 2010г.;
- Като потвърждава подкрепата си за Резолюция 1481/2006 на Парламентарната Асамблея на Съвета на Европа „Необходимост от международно осъждане на престъпленията на тоталитарните комунистически режими“ и за Резолюция „Европейската съвест и тоталитаризмът“ от 2009г. на Европейския парламент;
- Като отбелязва, че вече много държави са обявили Гладомора за геноцид;
- Като заявява, че това е едно от най-тежките масови престъпления извършени от комунистическия режим на Съветския съюз, при който са загинали над 8 милиона жители на Украйна и съседните й райони, сред които много деца и десетки хиляди украински и молдовски българи,
РЕШИ:
1. Обявява Големия глад – Гладомор извършен в Украйна през 1932-1933г. за геноцид.
2. Осъжда извършителите на това ужасяващо престъпление на съветския комунизъм.
3. Всяко отричане, оправдаване или омаловажаване на този геноцид е акт на поругаване на паметта на милионите хора загинали в Гладомора.
4. Обявява всяка последна събота на месец ноември за Ден за почит и памет за жертвите на Гладомора в Украйна.
ВНОСИТЕЛИ :
МОТИВИ
В началото на 30-те години на двадесети век, държавното ръководство на Съветския съюз, за да се справи със съпротивата на селяните срещу насилствената колективизация, решава да проведе политика на насилствено лишаване от всякаква храна на селското население в Украйна, но също така и в съветска Молдова, Казахстан, районите на волжките германци, на украинските и молдовските българи и др. В резултат е предизвиквано гладуване до смърт на милиони хора. Това ужасяващо престъпление е наречено Гладомор.
Създателят на Конвенцията на ООН за предотвратяване и наказание на престъплението геноцид Рафаел Лемкин създава този термин, именно за да определи Гладомора в Украйна през 1932-1933г.
Редица международни организации са осъдили този геноцид извършен от съветското ръководство на територията на Украйна.Това е направено недвусмислено от ЮНЕСКО на 1 ноември 2007г., с Резолюция на Парламентарната Асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа от 3 юли 2008г., от Европейския парламент с Резолюция от 23 октомври 2008г., от Парламентарната Асамблея на Съвета на Европа с Резолюция 1723 от 2010г. Много държави вече обявиха със свои решения Гладомора за геноцид.
Като се позоваваме на Резолюция 1481/25.01.2006г. на Парламентарната Асамблея на Съвета на Европа „Необходимост от международно осъждане на престъпленията на тоталитарните комунистически режими“ и последвалата я Резолюция на Европейския парламент от 2 април 2009г. „Европейската съвест и тоталитаризма“, които бяха подкрепени с Решение на Народното събрание от 19 ноември 2009г., предлагаме на Народното събрание да приеме свое решение за обявяване на Големия глад –Гладомор в Украйна за геноцид. С това решение, България ще се нареди сред страните, които категорично осъждат ужасяващите престъпления на съветския комунизъм.
Предлагаме също, в солидарност с украинския народ и българите в Украйна, да обявим всяка четвърта събота на месец ноември за Ден за памет и почит към жертвите на Гладомора.
ВНОСИТЕЛИ:
2. ПРОЕКТ НА ПАРЛАМЕНТАРНАТА ГРУПА НА ДБ
(Кликнете върху изображенията за увеличаване)