02 януари 2019

ЧЕСТВАМЕ СВЕТИ СЕРАФИМ САРОВСКИ ЧУДОТВОРЕЦ





ТРОПАР

Блажени, още от младини ти си възлюбил Христа и пламенно си пожелал само на Него Едничкия да служиш; с непрестанна молитва и труд си се подвизавал в пустинята; придобил си с умилено сърце Христовата любов и си станал възлюбен избраник на Божията Майка. Затова ти викаме: спасявай ни с твоите молитви, преподобни отче наш Серафиме!



Преподобни Серафим, Саровският старец, бил родом от Курск и произхождал от благочестиви и състоятелни родители, по фамилия Мошнини, принадлежащи към известно търговско съсловие в града; той се родил на 19 юли 1759 г. и в светото Кръщение бил наречен Прохор.  
Представил се пред Бог на  14 януари 1833г.
Паметта му се празнува се на 2 (15) януари и на 19 юли (1 август)

Частица от Св.мощи на Св.Серафим Саровски в Патриаршеската катедрала в София

Пророчества преподобного Серафима Саровского


Текст пророчеств преп. Серафима, записанный с его слов «служкой Божией Матери и Серафимовым» Н.Л. Мотовиловым и переданных им С.А. Нилусу (из архива отца Павла Флоренского):


Антихрист родится в России между Петербургом и Москвой в том великом городе, который по соединении всех племён славянских с Россией будет второй столицей царства Русского и назван будет “Москво-Петроградом”, или “Градом конца”, как именует его Господь Дух Святой, издалече всё предусматривающий.


До явления антихриста должен состояться Восьмой Вселенский Собор всех Церквей...


Дух тьмы обещает устройство рая на земле…
Среди славян и русских родится истинный антихрист-бесочеловек, сын жены блудницы Данова поколения...
Но некто из русских, доживши до рождения антихриста, подобно Симеону Богоприимцу, благословившему Отрока Иисуса и возвестившему о рождении Его миру, проклянет рожденного антихриста и возвестит миру, что он есть истинный антихрист.


Подборка цитат печатается по книге: 

Пророчества об антихристе и судьбах России. – М., 1997. С. 35-36;
 Также см.: 

Россия перед вторым пришествием. М., 1998. Т. 2. С. 549-550;

 Антихрист и Россия // Литературная Учёба, кн. 1. 1991 г. С. 133-134.




Има и по-старо предание за появата на антихриста в Московското княжество. То се намра в третата летопис от гр. Псков и е от 1510г.