12 март 2019

Влизането на Император Александър II в Свищов 16/29 юни 1877г.


ЕПИЗОД , ЗА КОЙТО НЕ СЕ ГОВОРИ
 

Влизането на император Александър II в Свищов.
Литография  от Приложение към бр. 167 на руския вестник
«Современныя  известия», юни 1877 г.

Точният текст на руски език:
 

 


Височайшее Пребьiвание за Дунаемъ
Во время посещения Систова Государем Императором в сопровождением Великихъ Князей  возле Его Величество разорвало бомбу, при чем Государь изволилъ спросит спокойно „не ранен ли кто?“ получив отрицательньiй отговор Государь Император дваждьi перекрестился. Его Величество бьiл встречен русскими войсками и болгарами  с необикновенньiм воодушевлением и восторгом.


 Текстът под графиката съобщава, че при влизането на Императора в Свищов, пред него избухнала бомба. Негово Величество запазил самообладание и спокойно попитал дали не е ранен някой. 

Получавайки отрицателен отговор, Господарят Император два пъти се прекръстил. След това той бил приветстван от войските и от бългрите с необикновенно въодушевление и възторг.
 

От изображението се подразбира, че взривяването на бомбата е станало близо до източната порта на града, но все пак извън него.
Освен цитаделата (Калето), градът някога е бил заграден от два землени вала - източен и западен върху които имало ограда от колове и дъски.

От руските извори за "Изгорялството"  през 1810г. се разбира, че на тези заграждения е имало порти, край една от които се е състоял пазар на вещи. Тази порта се наричала Текир капу.

( Вж. http://toshev.blogspot.com/2017/09/14.html цитат по : Петров Андрей Николаевич ,
Война России с Турцией 1806-1812 гг. Том III, стр. 144,http://www.runivers.ru/lib/book3541/18599/ )

Източната порта на Свищов вероятно се е намирала близо до някогашните източни гробища - район където се е намирал и известният навремето  хан"Бъчва", място добре известно на свищовлии и днес.


 









 
 
 
Вероятността Император Александър II да е влязал в Свищов през източната порта на града, косвено се потвърждава и от друга литография, на която е показано неговото преминаване през река Дунав с текст на телеграмата, която е изпратил на Великия Княз Константин.



На тази литография, не се вижда град Свищов, а по-вероятно е да е изобразено мястото на десанта при Текир дере - т.е. бойното поле. За това говори и текстът на телеграмата на самия Император.


Текстът под литографията на руски език :

ЕГО ИМПЕРАТОРСКОЕ ВЕЛИЧЕСКТВО ГОСУДАРЬ ИМПЕРАТОРЪ АЛЕКСАДР II НА ПОЛЕ БИТВЬI ЗА ДУНАЕМ.

17 юня. "Вчера, гвардейскаго екипажа гребцьi с их командиром и лейтенантом Полтавцевьiм, на руле, перевезли Меня через Дунай  где благодарил войска на самом поле сражения и бьiл в Систове. Восторг описат трудно. Сегодня отслужили благодарственьiй молебен."
(Телеграма Государя Императора к Его Императоскому Вьiсомчеств, Константину Николаевичу)
 
 
Текстът под литографията в превод на български език :

НЕГОВО ИМПЕРАТОРСКО ВЕЛИЧЕСТВО ГОСПОДАРЯТ ИМПЕРАТОР АЛЕКСАНДЪР II НА БОЙНОТО ПОЛЕ ОТВЪД ДУНАВ.
17 юни. " Вчера, гребците на гвардейския екипаж с техния командир и лейтенант Полтавцев на руля, Ме преведоха през река Дунав, където съм благодарил на войските на самото поле на сражението и бях в Свищов. Възторгът е трудно да се опише. Днес отслужиха благодарствен молебен."
(Телеграма на Господаря Император до Негово Императорско Височество Княз Константин Николаевич)